Współczesny rynek poligraficzny oferuje różnorodne technologie w zakresie druku, umożliwiając tym samym osiągnięcie naprawdę odmiennych efektów. Do najbardziej znanych należą druk fleksograficzny, offsetowy, a także cyfrowy, jednak czym poszczególne techniki różnią się od siebie? Gdzie znajdują swoje zastosowanie, a także jakie konkretne zalety i wady mają? Dziś skupimy się właśnie na tym zagadnieniu, aby umożliwić Ci podjęcie świadomej decyzji w zakresie wyboru technologii druku do Twojego projektu. Porównamy druk offsetowy z fleksograficznym i cyfrowym, rozwiewając wszelkie wątpliwości na ich temat. Zapraszamy do lektury!
Offset to technika druku pośredniego, w której obraz jest przenoszony z płyty drukowej na cylinder pośredni, a następnie na podłoże. Dzięki takim etapom eliminowane są niedoskonałości i zapewniona jest wysoka jakość wydruku. Druk offsetowy możemy podzielić na arkuszowy (stosowany w katalogach, broszurach, książkach) i zwojowy (używany do gazet, magazynów, dużych nakładów). Jeśli chodzi z kolei o typy farb używanych do uzyskania grafik, to są to m.in. farby olejowe, UV i wodne. Warto wiedzieć, że typ wpływa tutaj na czas schnięcia, jakość druku oraz odporność na czynniki zewnętrzne.
Jeśli chodzi o druk cyfrowy, to jest on zdecydowanie nowocześniejszą formą generowania projektów niż offset. Nie wymaga bowiem zastosowania form drukowych, ponieważ obraz jest bezpośrednio „przesyłany” z pliku komputerowego na podłoże (papier lub folię, w zależności od specyfikacji projektu). Druk cyfrowy dzieli się na druk laserowy (tonerowy), który sprawdza się w szybkim druku dokumentów, a także na druk inkjetowy (atramentowy), oferujący znacznie wyższą jakość kolorystyczną.
Fleksografia wykorzystuje elastyczne matryce polimerowe, które przenoszą farbę bezpośrednio na podłoże, umożliwiając szybki i tani druk na dużą skalę. Tutaj podstawę stanowią szybkoschnące farby wodne, UV lub solwentowe, które schną niemal natychmiast, pozwalając na szybkie przetwarzanie i redukcję kosztów. Na uwagę w przypadku druku flekso zasługuje mnogość podłoży: projekty mogą być wykonane na foliach bądź laminatach, papierze, foliach skrętnych i metalizowanych, a także na tworzywach sztucznych.
Zastanawiasz się, czy lepszy w przypadku Twojego projektu będzie druk offsetowy, fleksograficzny, czy może cyfrowy? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótkie zestawienie każdej z technologii – na podstawie różnic oraz przeznaczenia łatwiej Ci będzie dokonać wyboru.
Wybierasz między drukiem fleksograficznym a cyfrowym? Pierwszy z nich sprawdzi się, jeśli potrzebujesz dużych nakładów opakowań i etykiet o wysokiej trwałości przy niskich kosztach jednostkowe. Druk cyfrowy będzie jednak wskazany, gdy chcesz uzyskać personalizację, zależy Ci na szybkiej zmianie projektów i opłacalności przy małych nakładach.
Druk offsetowy zapewnia wysoką jakość i opłaca się przy średnich oraz dużych nakładach, jest idealny do książek, gazet czy ulotek. Druk fleksograficzny to z kolei technika szybsza, do tego bardziej ekonomiczna w przypadku projektów na dużą skalę. Stosuje się go głównie w produkcji opakowań, etykiet oraz folii. Wahasz się, która opcja – druk offsetowy a fleksograficzny, będzie lepsza dla Ciebie? Weź pod uwagę rodzaj projektu, jego skalę i swoje możliwości finansowe.
Nowoczesne technologie druku to znaczne ułatwienie, choć mogą generować problem w doborze odpowiedniego typu do swoich potrzeb. Mamy jednak nadzieję, że po lekturze tego wpisu wiesz już, którą metodę wybrać, w zależności od nakładu, możliwości finansowych czy rodzaju podłoża, na jakim mają pojawić się grafiki wraz z tekstem. Jeżeli wciąż masz wątpliwości, to radzimy skontaktować się bezpośrednio z naszymi specjalistami – pomogą Ci w dopasowaniu idealnej techniki druku, a następnie zajmą się wykonawstwem. Z nami możesz zawsze liczyć na kompleksowe podejście!